ČETVRTA NEDJELJA KROZ GODINU (B) ( 28.1.2024.) Sakramenti – zaštita od Zloga

2024-01-28

Čitanja: Čit.: Pnz 18,15-20; 1Kor 7,32-35; Mk 1,21-28

Umukni i iziđi iz njega!

Isus je zloduhu koji je progovorio iz opsjednuta čovjeka rekao samo te "dvije riječi": Umukni i iziđi iz njega! To se dogodilo u sinagogi u Kafarnaumu, gdje je Isus započeo svoje javno djelovanje i okupio prve učenike. Ta je zgoda ne samo dramatična, nego također znakovita i višestruko poučna.

Isus je izgovorio malo riječi, a posljedica toga je nekoliko golemih učinaka! Prvo, ušutkao je demona i iztjerao vražju silu iz onoga čovjeka ter istodobno potvrdio da je Mesija, Sin Božji - dakle pobijedio je đavla i oslobodio čovjeka; zatim, pobudio je vjeru i divljenje nazočnih ter se razglasio po svoj Galileji; konačno, pokazao je, posvijestio nam da svi koji su u zajedništvu s Njime, mogu biti pobjednici! A Isusovom pobjedom đavao je već definitivno poražen!

Taj događaj pouka je i poruka i nama, kršćanima 21. stoljeća, ali i svim ljudima dobre volje. Prvo, posvješćuje nam da đavao postoji i da je njegov demonski utjecaj i danas jak. Premda je govor o sotoni nažalost i u Crkvi postao, kako se popularno kaže - ne-tema. Čak i neki teolozi tumače kako su takvi evanđeoski opisi zapravo samo pjesničke figure - evanđeoska metafora. A to je teška zabluda. Zato je Isus svoje učenike pozvao da budu s njim, a kad ih šalje propovijedati daje im vlast izgoniti zloduhe (Mk 3,14-15). To se i danas u Crkvi prakticira. Postoji specijalna molitva, tj. obred koji se zove egzorcizam.

Riječ egzorcizam dolazi iz grčkoga jezika od glagola exorkízo (zaklinjem, što znači: prisila vraga na posluh, izgonjenje zloduha imenom Božjim). Papa odnosno Sv. Stolica u obredniku o Egzorcizmima propisuje pravila kojih se treba strogo pridržavati pri procjeni i uklanjanju pojava koje se zovu opsjednuće, a obred smije obavljati samo svećenik kojega odredi biskup.

No takve su pojave rijetke, ali sotona stalno djeluje - "đavao kao ričući lav obilazi tražeći koga da proždre" (1Pt 5,8). Zato mi danas imamo sakramente kao sredstvo zaštite. To su sveti znakovi - krštenje, krizma, ispovijed, bolesničko pomazanje… - ustanovljeni su za suzbijanje i uklanjanje vraške zavodljive sile i za davanje nevidljive a moćne Božje milosti, posvetne i djelatne. U molitvi Očenaša dva se puta spominje oslobađanje od zle napasti: Ne uvedi nas u napast, i: Izbavi nas od zla, od Zloga! Zato je važno i koristno često moliti Očenaš.

Oni koji ne mole redovito uvjereni su da ne griješe ter da im uopće ne treba kajanje. Takvi sebe proglašavaju "bezgrješnim" i ne traže Božje milosrđe. Ali oni griješe protiv Duha Svetoga i neće im se oprostiti ni na ovom svijetu ni u budućemu, upozorava Isus (Mt 12,32). Čak je i naša rukometna legenda Lino Červar nedavno rekao u jednom intervjuu: "Gubljenje osjećaja za grijeh nije put u raj!" Dakle, "bezgrješnjaci" sebe izlažu golemom riziku jer otvaraju "pukotine" kroz koje u dušu ulazi vražji utjecaj koji čovjeku lako unesreći život i odvede ga u vječnu propast! Te pukotine su također magijske i okultne prakse (razna gatanja, čaranja, bavljenje vračbinama…), pa čak i takva glazba (neki ogranci heavy metala, sotonski rock itd), a poglavito često i veoma rašireno svakodnevno đavlekanje/vragetanje i proklinjanje itd…

Zato je važno čuvati se svega toga ter je potrebno, sa čvrstom vjerom u Božju snagu, milost i zaštitu, ponavljam, često moliti Očenaš: Oče naš, očuvaj nas od Zloga! Amen.

A.K.