DESETA NEDJELJA KROZ GODINU (11.6.2023.) Iz mrtvila USTATI i s Isusom OSTATI!

2023-06-11

Misna čitanja - evanđelje: Mt 9,9-13

U jednom većem slavonskom gradu nedavno je održan jedan političko-stranački skup zanimljiva naslova: Ustani i ostani! Nekoliko tisuća ljudi slušalo je poruke koje svako "oporbeno uho" rado čuje. Ozbiljno su navedeni temeljni problemi hrvatskoga naroda i države ter su kao rješenje ponuđeni tipični predizborni prijedlozi. Premda je razložno naglašen demografski problem i iztaknut fenomen izseljavanja naroda, nitko nije ni spomenuo problem NERAĐANJA DJECE! U vijestima nije navedeno je li ijedan govornik spominjao Boga, premda je o Crkvi govoreno kritički, niti je kao rješenje itko predložio život po Evanđelju. A vjerojatno je među prisutnima bilo barem 90% kršćana ili čak katolika! Rezultat takvih skupova uvijek je isti: tamo gdje se ustane, tamo se i ostane, tj. s toga mjesta nema pomaka na bolje!

U evanđelju pak, na primjeru obraćenja"carinika", tj. poreznika Mateja, u događaju koji on sam opisuje imamo sasvim drukčiji postupak i jedino izpravno rješenje. Matej odnosno Levi, sjedi u "poreznom uredu" (koji se tada zvao "carinarnica") i radi posao zbog kojega ga svi sunarodnjaci dvostruko mrze – ubire porez za okupatorsku rimsku vlast i podkrada ljude. No tuda prolazi Isus i kaže mu neka pođe ZA NJIM! Matej odmah USTANE i pođe za Isusom!

Bio je to susret u kojem Isus samo prolazi i poziva Mateja da ga slijedi. Mogao je Matej odbiti taj poziv, ali tako bi nastavio svoj omražen život. Čak nije ni razmišljao o razlozima za taj poziv, koji ga je silno iznenadio, nego je trena ustao i prekinuo sa svojim jadnim životom i lažnom ljubavlju ter krenuo u pravu novu avanturu - da slijedi puninu Života, koju je osjetio u Isusu. Dakle, dopustio je da ga Božja ljubav promijeni, da uđe u njegov život. Zato Isus ulazi u Matejevu kuću i sjeda s njime za stol.

No za tim istim stolom sjede mnogi "carinici" i grješnici, a pored njih farizeji tračaju o Isusu i pitaju apostole zašto njihov učitelj jede s takvim ljudima! Isus onda farizejima, kao liječnik pacijentima, ukazuje na terapiju kako bi prepoznali svoju bolest i nudi im obraćenje kao izlječenje…! Jer samo bolestnima treba liječnik. Isus posvješćuje zapravo ono isto što je rekao (u evanđelju na Presveto Trojstvo) - Bog je poslao svoga Sina da se svijet spasi po Njemu. Zato Isus (pred) farizejima naglašava da nije došao spasiti pravedne, već grješnike.

Dakle, Isus traži da shvatimo kako Njegova ljubav, koja je došla upravo zbog grješnika, nadvladava farizejski moral. Isus se brine prvotno za siromašne, bolesne i grješnike. Matej je potvrda toga Isusova poslanja, dokaz njegove prvotne ljubavi za grješnike. Jer milosrđe je pravo Božje lice! Sin Božji nije došao suditi, nego spasiti. On je, kako piše jedan teolog, Božja ruka koja se prijateljski nudi svima!

Kao što je svatko od nas osobno i pojedinačno među Isusove učenike primljen sakramentom KRŠTENJA, tako je na isti način to Božje prijateljstvo cijelomu našemu narodu ponuđeno u stoljeću sedmom. Upravo je zato naš nacionalni simbol ulazka u zajednicu Božjih miljenika - Višeslavova krstionica.

Važnost i značenje toga čina – sakramenta KRŠTENJA – posvijestio nam je prije točno 20 godina papa Ivan Pavao Veliki u svome trećem pohodu Hrvatskoj, koji je ostao obilježen njegovom porukom: Budite narod nade! U pet gradova koje je obišao od 5. do 9. lipnja 2003. taj veliki prijatelj našega naroda izrekao je mnogo važnih poruka. U Krku na samom početku rekao je:

"Kršćanstvo je u prošlosti dalo velik doprinos razvoju Hrvatske. Ono će moći nastaviti učinkovito pridonositi također njezinoj sadašnjosti i njezinoj budućnosti."

Sutradan u Dubrovniku istaknuo je ulogu žene: "Hrvatske žene, svjesne svojega vrlo uzvišenog poziva 'supruge' i 'majke'… vaša je nazočnost prijeko potrebna u obitelji, u društvu, u crkvenoj zajednici."

U Osijeku je posvijestio Slavoncima: "Ni jedan krštenik ne smije ljenčariti! Ne obeshrabrujte se pred složenošću prilika."

A potom, na svetkovinu Duhova, u Rijeci je naglasio važnost obitelji: "Obitelj danas, također i u Hrvatskoj, traži povlaštenu pozornost i jasne mjere, koje će promicati i štititi njezin ustroj, razvoj i stalnost… Budite narod nade! Budite narod koji moli..."

I na kraju u Zadru, od našega se naroda oprostio dirljivim riječima: "Posebno hvala tebi, ljubljeni puče hrvatski, koji si me (svuda) dočekivao raširene ruke i srca otvorena… Zemljo Hrvatska, Bog te blagoslovio!"

A kao kruna svega, po povratku u Vatikan, papa Ivan Pavao Dragi, upravo na današnji dan, tj. 11. lipnja 2003., u osvrtu na pohod Hrvatskoj rekao je: "I tijekom ovog putovanja mogao sam utvrditi koliko je kršćanstvo pridonijelo umjetničkom, kulturalnom, ali ponajprije duhovnom i moralom razvoju Hrvatske i njezinog naroda. Na tom će čvrstom temelju dragi hrvatski narod moći sada, na početku trećeg tisućljeća, nastaviti izgrađivati svoju povezanost... Neka Bog nastavi blagoslivljati i štititi Hrvatsku! Ona će uvijek imati povlašteno mjesto u mojoj ljubavi i u mojoj molitvi."

Eto, dakle, unatoč crnim društvenim prognozama, imamo razloga za optimizam! Premda mnogi farizeji, kao i onda, i danas po medijima tračaju dok mužkarci mole krunicu i dok narod pobožno sudjeluje u misama i procesijama… Čak i unatoč demografskoj katastrofi – možemo biti optimisti! Kako i zašto? Umjesto jeftine frazeologije iz repertoara 'domoljubne galame' raznih stranačkih politikanata, odgovor nam daje Evanđelje. Dakle, rješenje svih našim problema je da, po primjeru "grješnika" Mateja, odlučno ustanemo i slijedimo Isusa ter ostanemo s Njim! Tada će, kao u kući apostola Mateja, Isus trajno ostati u kući našega srca i u kući cijeloga našega naroda!

A.K.