Drugačije Došašće u kršćanskoj obitelji

2020-12-09

Priredio: Prof. dr. Milan Šimunović


Otvorite vrata Kristu u obitelji

Opća je pojava se u mnogim obiteljima zbog nekog novog ritma života i raznovrsnih medijskih utjecaja gubi vjerničko ozračje. Pritom najviše stradava molitva, nestaju vjerski znakovi i simboli, od raspela i drugih slika. Roditelji sve manje utječu na vjerničko ponašanje svoje djece,

Ipak, Došašće još uvijek predstavlja pogodno vrijeme da se više 'otvore vrata Kristu'. I sami mediji, makar na komercijaliziran način, ističu neke simbole, kao npr. adventski vijenac, počinju se, prerano, vrtjeti religiozne odnosno božićne pjesme. Neki smatraju da tih dana svima treba 'nešto od religije', a neki se vjerojatno sjećaju negdašnjih vjerničkih doživljaja vezanih s Došašćem, osobito misa zornica na koje su išle njihove bake, te posebnog ozračja u našim obiteljima. Može li se i danas kršćanskoj obitelji postaviti pitanje o spremnosti na stvaranje uvjeta da bi vrednote Došašća nade i života više ušle u njezinu vjerničku svijest? Jer obitelj je ipak, kako kaže Drugi vatikanski koncil, oživljujući ranokršćanski naziv, 'kućna Crkva'.

Moramo priznati da se naše liturgijsko-katehetsko stvaralaštvo još nije iskazalo kad je riječ o 'obiteljskoj liturgiji', odnosno o liturgiji 'Crkve u malom'. I tu bi određeni noviteti mogli bolje motivirati pojedine članove obitelji za 'obiteljsku molitvu'.

Ovdje se donose neki elementi za 'obiteljsku katehezu'. Očekuje se da vjeroučitelji potaknu djecu i mlade da pomognu u tom zadatku, koristeći se tekstovima iz svojih vjeronaučnih udžbenika na temu Došašća. Negdje će biti uputno da se udruži više obitelji u nekom zaselku, četvrti ili neboderu.

1. Molitveno-slavljeničko ozračje. 

Tome pomažu i neki simboli koji na neki način 'katehiziraju'. U tom smislu:

  • u kutku dnevnoga boravka može se staviti 'adventski vijenac'. On predstavlja zatvoreni krug koji ima svoje središte, što je za kršćane upravo očekivani Mesija, koji je svjetlost na prosvjetljenje naroda, što simboliziraju četiri adventske svijeće, koje se postupno pale svake nedjelje.
  • Trajno zelenilo vijenca upućuje na nadu kao i pšenica (a sije se na spomendan sv. Lucije, 13. prosinca), koja klije dok 'priroda spava', upućujući na kruh, kao osnovnu hranu. A Krist je naš 'Kruh života" .
  • Tu je i slika Blažene Djevice Marije koja je, kao uzor iščekivanja i otvaranja Božjem pohodu, najvažniji lik Došašća.
  • Tu može doći do izražaja stvaralaštvo djece i mladih koji su kadra načiniti lijepe aranžmane.
  • Može se započeti s pjesmom. Dakako, uputno je pročitati evanđeoski hvalospjev (Zaharijina pjesma: Blagoslovljen Gospodin Bog Izraelov..., usp. Lk 1, 68-79) u kojem je govor o Božjem pohodu svome narodu.

2. Poučni dio - Bog koji je došao, dolazi i koji će doći

Otac, majka ili čak neki od mladih koji ima smisla da vođenje razgovora, može uvesti u razgovor: 

  • Koja su naša iščekivanja, nadanja i razočaranja odnosno 'tmine našega života', naše obiteljske muke?
  • Što znači kada kažemo da nam Bog trajno dolazi i kako se to 'zapaža', osjeća?
  • Što znači 'otvoriti se Kristu koji kuca na 'vrata našega života?
  • Kršćani žive od spomena Isusa Krista, poglavito na svakoj nedjeljnoj misi. Kako se 'povijest spasenja', odnosno Kristovi dolasci događaju u današnjem svijetu, u našoj župnoj zajednici, u našim obiteljima?
  • Mislimo li ipak više na prošlost ili bi valjalo više jačati svijest budućnosti, jer Kristov slavni dolazak iščekujemo? Naime, psihološki gledano, prava rješenja čovjeku ne daje toliko prošlost koliko budućnost, svijest da će jednog dana ipak biti bolje nego sada. Tako već apostol Petar govori kršćanima da bi se trebali isticati u svetu življenju pobožnosti, iščekujući i pospješujući dolazak Dana Božjega, jer "po obećanju njegovu, iščekujemo nova nebesa i novu zemlju gdje pravednost prebiva "(2 Pt, 3,11-14).
  • Je li Došašće prilika i za našu obitelj (obitelji) da snažnije izrazi svoju vjeru u Boga 'koji dolazi' i koji će doći?
  • Je li u nama utrnula usmjerenost i upućenost na buduću slavu, pa postoji opasnost da živimo kao 'oni koji nemaju nade', a ona se temelji na vjeri u Boga koji bijaše, koji jest i koji dolazi kao Gospodar sadašnjeg i budućeg svijeta ?
  • Gdje moramo kidati prokletstvo apatije i rezignacije i nekog životnog pesimizma? Naš život treba biti na toj liniji čišćenja, rasta, strpljivosti u nadi. U crkvi slušamo riječi proroka Izaije: "Uspravite se i podignite glave, jer se približuje vaše otkupljenje". One nam mogu biti jako uporište da se ne plašimo zbog naših negativnih iskustava, da se više nadamo, bez obzira kako teška bila situacija u kojoj živimo. A to nužno uključuje i rast u solidarnosti i djelatnom međusobnom pomaganju.
  • Koju i kakvu 'tamu' našega života treba obasjati Isus kao Mlado Sunce s visine?

Slijedi razgovor..... u kojem prisutni izriču neku misao, životno iskustvo, ali i molitvu spojivši sve s nekom prikladnom pjesmom, koju će svi zapjevati, kao npr. 1. Dođi, dođi nam Gospode, dođi, dođi nam Gospode, o dođi Gospode. 2. Mi te trebamo, Gospode (slično se ponavlja kao i u prvoj kitici), 3. Mir nam podaj svoj, Gospode ... (itd), 4. Daj nam vjeru, o Gospode ... ( itd.) 5. Daj nam Ijubav o, Gospode ... ( itd)


3.Katehetska zadaća: Požuri se nekome

  • sastaviti molitvu koja odražava adventske vrednote nade, iščekivanja i opredjeljivanja za život
  • po uzoru na Mariju i njezin pohod Elizabeti, moglo bi se razmisliti kome bismo ovog Došašća mogli poći, osobito zbog bilo čega razočaranom, te pomoći, donijeti malo radosti. Neka nas vodi misao "Požuri se nekom"

4. Završetak:

Molitva krunice - drugo radosno otajstvo "koga si Djevice Elizabeti u pohode nosila" 

Molitva adventskog himna koji nas poziva da se 'oda sna sad trgnemo', jer 's nebesa Isus dolazi': 

ČUJ JASNI GLAS ODJEKUJE

U tami nas opominje

Oda sna sad se trgnite

S nebesa Isus dolazi.


Nek' duh se diže klonuli.

Nek' praha više ne grli,

U visu nova zvijezda sja

Od rana da nas ozdravlja.


To Bog nam šalje Jaganjca,

Da briše naše dugove:

Svi skupa sad sa suzama

Za oproštenje molimo!


Kad iznovice dođe on

I strahom zemlju napuni,

Nek' ne kazni nas grešnike

Nek' pomiluje blago nas.


Gospodstvo, slava, hvala čast

Sa Ocem Sinu višnjemu

I s njima Duhu Svetom

Nek' bude u sve vjekove. Amen.